5028a44eb655e101dd25720970f9dfd8.svg  info@haseko.cz       Doprava a platba       Vše o nákupu       Blog

Respirátor proti koronaviru

Chrání respirátor proti koronaviru způsobujícím nemoc COVID-19? V čem je lepší než běžná rouška? Koho nošením roušky, či respirátoru vlastně chráníte? To vše se dozvíte v tomto článku.

O kolik snižuje nošení respirátoru šance nakažení koronavirem?

Dle studie respirátory FFP2 proti koronaviru fungují velmi dobře, a snižují riziko nakažení 66x - 113x u dospělých osob. Riziko nákazy snižují i běžné chirurgické roušky, a to 4,1 - 5,3x. I doma ušitá rouška snižuje riziko nákazy koronavirem až přibližně 2,5x.

Nosit roušku či respirátor tedy má smysl. 

 

Roušky a respirátory z naší nabídky

Rozdíl mezi rouškou a respirátorem

Rouška primárně neposkytuje ochranu před viry a bakteriemi, a hlavním smyslem roušky je chránit své okolí, nikoliv člověka, který i nosí. Budou-li všichni lidé nosit roušky, je možnost šíření viru velmi omezena. Dle určitých studií ovšem i po domácku vyrobená rouška více než dvojnásobně snižuje riziko nakažení.

V případě ochrany sebe samotného při kontaktu s nakaženým člověkem bez roušky, je však podstatně účinnější používat respirátor. Respirátory třídy FFP3 blokují až 99% virů a bakterií, nicméně z nařízení vlády je zakázán jejich prodej. Pořídit si však můžete respirátor FFP2, který má o něco menší účinnost, nicméně stále blokuje 95% virů a bakterií, a snižuje riziko nakažení až 113x. Optimální variantou je respirátor FFP2 s výdechovým ventilem, který usnadňuje dýchání.

Respirátor KN95 / FFP2

Antivirový respirátor FFP2 zachycuje více než 95% virů, bakterií (odpovídající třídě ochrany FFP2), prachových, pylových i smogových částic. Ochranná norma KN95 (ekvivalent FFP2), je doporučována Světovou zdravotnickou organizací (WHO), jako minimální standard ochrany.

Jak se koronavirus šíří

Co se týče šíření, je nový koronavirus SARS-CoV-2 velmi agresivní. Šíří se nejenom při kašlání a kýchání, ale i při běžném mluvení či dokonce dýchání. Šíří se jak kapénkami, tak vzduchem.

Jak snižovat riziko nakažení koronavirem

Existuje celá řada způsobů, jak snižovat riziko nakažení koronavirem, které když bude většina populace dodržovat, tak mohou zajistit, že bude epidemie rychle poražena. 

Kromě nošení respirátoru či roušky existuje celá řada dalších doporučení jako necestovat do oblastí, kde je větší výskyt nakažených. Časté mytí rukou, ideálně dezinfekčním gelem. Používejte jednorázové kapesníky. Při kašlání či kýchání, si zakrývejte ústa paží, či rukávem. Vyhýbejte se místům s větší koncentrací lidí, a celkově se snažte udržovat si dobrou imunitu.

Koronavirus příznaky

Základní příznaky nakažení koronaviru se podobají běžné chřipce, jedná se o:

  • zvýšenou teplotu
  • kašel
  • dušnost
  • únava
  • bolest svalů
  • dýchací obtíže

U většiny osob, není průběh onemocnění nijak zvlášť závažný. Nicméně zejména pro starší osoby může být onemocnění COVID-19 velmi nebezpečné.

Fakta a mýty

V souvislosti s koronavirem koluje celá řada mýtů, a nepravd. 

Rouška či respirátor proti koronaviru neochrání?

Z médií je často slyšet informace, že jediný respirátor, který funguje proti koronaviru, je respirátor FFP3, což je nejvyšší třída respirátorů. Respirátory FFP3 jsou bohužel v současné době vládou zakázány k distribuci běžným lidem, mimo ministerstvo zdravotnictví. 

Pro běžné lidi tedy zbývá možnost nákupu pouze respirátoru FFP2 či klasické respirační roušky, které údajně proti koronaviru nechrání. Informace vychází z toho, že velikost viru koronaviru je pouhý 0,1 mikronu, zatímco respirátory zachycují částice až s průměrem 0,3 mikronu. 

Během studie, která testovala riziko přenosu při 15ti minutovém a 3 hodinovém vystavení aerosolu, podobnému infekčním kapénkám. Studie dospěla k závěru, že respirátor FFP2 snižuje riziko nákazy až 113x. Nosit respirátor FFP2 tedy má smysl.

Horká koupel proti koronaviru?

Nejrůznější servery přišly s informací, že koronavir můžete zabít tím, když se budete koupat v horké vodě. Je to holý nesmysl. Jelikož teplota lidského těla i v horké koupeli je pořád okolo 36,5 - 37°. 

Je možné koronavir zabít nastříkáním alkoholu či chloru na celé tělo?

I takovouto metodu různé servery propagují, nicméně alkohol či chlor nastříkaný na tělo nemůže nijak zabít vir, který je již uvnitř těla. Alkohol či chlor je však dobré použít k dezinfekci předmětů, na kterých by mohly být částice koronaviru usazeny.